сниимка: 11 Януари / Имен ден: Богдан, Богдана, ТеодосийНа 11 януари

...
сниимка: 11 Януари / Имен ден: Богдан, Богдана, ТеодосийНа 11 януари
Коментари Харесай

11 януари – честит имен ден на Теодосий, Богомил, Богдан

сниимка:

11 Януари / Имен ден: Богдан, Богдана, Теодосий

На 11 януари почитаме паметта на велика християнска персона. 

Красиви имена празнуват своя имен ден. Честит празник на всички!

Името на Свети Теодосий остава в историята на християнството с прозвището Велики, тъй като съумява да доближи до огромни духовни висоти.

Началото на годината е цялостно с именни дни.

И колкото повече пишем за тях, толкоз повече се увещавам, че в предишното по нашите земи дните от седмицата не са имали съвсем никакво значение или най-малко пренебрежимо малко спрямо църковните празници, именните дни и обичаите свързани с тях. Днес всичко минава по схемата 5+2 (пет работни дни + два почивни), а тогава времето се е определяло съгласно главните празници.

Казвало се е, има още толкоз и толкоз дни до Божич, еди какво се случи на Великден, на Петровден ще ти дойдем на посетители и т. н. Тези празници по един самобитен метод са маркирали и подреждали живота на българина.

Затова и цялата година е опасана с най-разнообразни традиции и именни дни. Има време по кое време да се колят прасетата, по кое време да се засее равнищата, по кое време да се зареже лозето. По същия метод се знае и по кое време на кого да се отиде на посетители и да се уважи по специфичен метод. На 1-ви януари на Васила, на 6-ти на Йордан, на 7-ми януари на Иван... и т. н.

Имената в българския език свързани с християнството са доста, защото те вменяват позитивни качества и елементарно се образуват от съществителното Бог + уместно прилагателно, като например Богомил/а, както и от съществително + глаголна част, какъвто е казусът с Богдан/а, със значение – даден от Бога, Божидар/а – съществително + съществително. Тези имена наред с Божан/а, Божен/а, както и идващото от гръцки със същото значение Теодосий, Теодор/а са едни от най-предпочитаните. Дори и през днешния ден те се радват на особена респект при избора на име на новородените.

Въпреки че постоянно можете да чуете националната мъдрост (Не името прави индивида, а индивидът името слави) нашите предшественици са вярвали, че името може да защищити детето от зли духове, от несгоди и компликации в живота, както несъмнено и да му вмени позитивни качества – да го надари с разум, хубост и доброта. Още прабългарите и славяните са имали бит името да се придвижва от потомство в потомство. Едва по-късно са почнали да кръщават децата на имена на покровители светии.

Смятало се е и че денят на раждането също по някакъв метод предопределя бъдещето на детето.

Ако детето е родено в неделя ще стане поп, 
в понеделник – служащ, 
във вторник – ще бъде нещастно, 
в сряда – ще бъде уверено, 
в четвъртък – друмник, 
в петък – левент, 
а в случай че е в събота – ще гони злите духове.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР